...

Dizionario AC.qxd - Isola di San Pietro.org

by user

on
Category: Documents
5

views

Report

Comments

Transcript

Dizionario AC.qxd - Isola di San Pietro.org
Fiorenzo Toso
In ambedue i casi esigono la particella avverbiale ne in funzione di
pronome accusativo.
7.32. Quanto all’ordine, il pronome dativo o riflessivo precede sempre l’accusativo: ti m’au dè CF, ti m’ô dè CA ‘me lo dai’, m’ai pórtan
CF, m’ê pórtan CA ‘me li portano’, s’ai màngian CF, s’ê màngian CA
‘se li mangiano’, ghe ne purtió ün ‘gliene porterò uno’; fàmmau CF,
fàmmô CA ‘fammelo’, alévimai CF, alévimê ‘toglimeli’, tegnìvau CF,
tegnìvô CA ‘tenetevelo’ ecc.
7.33. Esempi di combinazioni proclitiche:
7.33.1. con la particella avverbiale ne: te ne daggu ‘te ne do’; ti
ne ne dè ‘ce ne dai’, u/a ghe ne dà ‘gliene dà’, ghe ne démmu ‘gliene diamo’, ve ne dan ‘ve ne danno’, se ne pigémmu ‘ce ne prendiamo’;
7.33.2. in certi casi è possibile anche la combinazione di tre pronomi atoni obliqui: me ghe ne pórtan in chiló ‘ce ne portano un chilo per mio conto’; a ne ghe ne pórte ’n cartallu ‘ce ne porta un cesto per nostro conto’, CF a se gh’au, CA a se gh’ô pórte da lé ‘ci se
lo porta per conto proprio’; il pronome ghe può anche essere pleonastico: CF (ti) te ghe ne pö lavò e muen, CA i muen ‘puoi
lavart(ic)ene le mani’.
7.34. Esempi di combinazioni enclitiche:
7.34.1. come si è detto i pronomi atoni obliqui si collocano dopo il
verbo all’imperativo e all’infinito, e si usano in questi casi le forme accusative: dìmmau CF, dìmmô CA ‘dimmelo’, pìggigau CF, pìggigô
CA ‘prendiglielo’, dèmau CF, dèmô CA ‘datemelo’, pórtighene ‘portagliene’, pórtinene ‘portacene’, pigémmusia ‘prendiamocela’; dòmai
CF, domê ‘darmeli’, sünòghia ‘suonargliela’, pigiòghene ‘prendergliene’, tegnìtau CF, tegnìtô CA ‘tenertelo’, CF metègai, CA metèghê
‘metteteceli’; CF dòmai, CA dòmê ‘darmeli’, sünòghia ‘suonargliela’,
pigiòghene ‘prendergliene’, CF tegnìtau, CA tegnìtô ‘tenertelo’;
116
Fly UP